e-Meтеор

Регистрирај се бесплатно!

e-Meтеор

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Преживеал бомбаш самоубиец

  МариоМК
  МариоМК
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 150
  Поени : 2147550967
  Репутација : 8
  Дата на регистрирање : 2011-04-15
  Возраст : 25
  Местолокација : По Дома

  Преживеал бомбаш самоубиец Empty Преживеал бомбаш самоубиец

  Пишување  МариоМК on Пет Апр 22, 2011 9:02 am

  Умар Фидал заедно со неговиот школски другар на трети април се разнеле во пакистански храм, при што имало десетици убиени и ранети луѓе.

  Но, Фидал го преживеал самоубиствениот напад бидејќи не му биле активирани сите бомби на неговото тело.

  Останал без рака и има тешки повреди во стомачната празнина и се’уште се наоѓа во животна опасност, но во свесна состојба. Сега се наоѓа во притвор каде што разговарал со новинарите на “Би-би-си“ и се покајал за сторените злодела, заради кои се одрекол од своите родители.

  Објаснил како пет месеци бил во талибански камп за обука на бомбаши самоубијци каде што научил да пука и да ракува со бомби, каде што му го испрале мозокот уверувајќи го дека ќе оди во рајот ако ги убие неверниците. Му кажале дека ќе го однесат во Авганистан, но на крајот заедно со неговиот пријател биле пратени во пакистански храм.

  “Талибанците често се молеле и го читале Куранот па затоа мислев дека се добри. Срцето ми викаше да одам и да тренирам со нив“, рекол Умар, додавајќи дека дури сега сфаќа дека направил нешто “многу лошо“ и дека тоа не е во склад со Исламот.

  Умар се’уште стравува дека Талибанците може да го најдат и да го убијат бидејќи не ја завршил мисијата за која бил испратен.
  whomi
  whomi
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 107
  Поени : 2147551667
  Репутација : 2
  Дата на регистрирање : 2011-03-11
  Местолокација : пред компјутер

  Преживеал бомбаш самоубиец Empty Re: Преживеал бомбаш самоубиец

  Пишување  whomi on Саб Апр 30, 2011 10:31 pm

  значи може да се самоубие 2 пати чоекот Very Happy

   Сега е точно Чет Jул 02, 2020 10:33 am