e-Meтеор

Регистрирај се бесплатно!

e-Meтеор

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Индија лансираше ракета со три сателити

  МариоМК
  МариоМК
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 150
  Поени : 2147550967
  Репутација : 8
  Дата на регистрирање : 2011-04-15
  Возраст : 25
  Местолокација : По Дома

  Индија лансираше ракета со три сателити Empty Индија лансираше ракета со три сателити

  Пишување  МариоМК on Чет Апр 21, 2011 12:12 pm

  Индија успешно лансираше ракета која во орбитата исфрли три сателити, меѓу кои и првиот сателит изграден во Сингапур. Полетувањето се одвивало нормално, а сателитите се лансирале на околу 820 километри над Земјата.

  Лансирањето се одржа во вселенскиот центар Сатиш Даван во Срихарикота, во Андра Прадеш, Индија. Тимот на научници и инженери, на чело со претставникот на управата С. Сатиш, го прославија успешното лансирање и изразија задоволство дека се поминало во најдобар ред и без проблеми, пренесува AP.

  „Воодушевени сме од успешното лансирање на првиот експериментален микро-сателит од Сингапур“, кажа претседателот на Технолошкиот Универзитет Нанијанг. „Ова претставува голем чекор за нашите локални истражувачи и напорите за изградба на микро-сателити во вселенската технологија“.

  Трите сателити имаат различни цели. Во својата три-годишна мисија, најголемиот ќе овозможи мапирање на природните богатства на Индија, додека двата помали сателити ќе се искористат за проучување на ѕвездите и испраќање фотографии до вселената.
  whomi
  whomi
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 107
  Поени : 2147551667
  Репутација : 2
  Дата на регистрирање : 2011-03-11
  Местолокација : пред компјутер

  Индија лансираше ракета со три сателити Empty Re: Индија лансираше ракета со три сателити

  Пишување  whomi on Чет Апр 21, 2011 7:09 pm

  Сега Македонија е на ред bom
  МариоМК
  МариоМК
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 150
  Поени : 2147550967
  Репутација : 8
  Дата на регистрирање : 2011-04-15
  Возраст : 25
  Местолокација : По Дома

  Индија лансираше ракета со три сателити Empty Re: Индија лансираше ракета со три сателити

  Пишување  МариоМК on Чет Апр 21, 2011 8:08 pm

  Да уште ние останавме хх ама ние таман негде накај 2020 ке лансираме cheers

  Sponsored content

  Индија лансираше ракета со три сателити Empty Re: Индија лансираше ракета со три сателити

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Чет Jул 02, 2020 11:36 am