e-Meтеор

Регистрирај се бесплатно!

e-Meтеор

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Пристигнуваат „РобоКап“ полицајци

  МариоМК
  МариоМК
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 150
  Поени : 2147551087
  Репутација : 8
  Дата на регистрирање : 2011-04-15
  Возраст : 25
  Местолокација : По Дома

  Пристигнуваат „РобоКап“ полицајци Empty Пристигнуваат „РобоКап“ полицајци

  Пишување  МариоМК on Сре Апр 20, 2011 4:34 pm

  Полицајците во Бразил наскоро со помош на технологијата за препознавање на лица ќе можат да го контролираат криминалот на улиците во големите градови.

  Пристигнуваат „РобоКап“ полицајци Robocop-455

  Тие ќе делуваат со камери вградени на очилата на полицајците што ќе овозможува лицата на минувачите да ги споредуваат со лицата на криминалците евидентирани во полициската база.

  Тие очила кои самите полицајци ги нарекуваат „РобоКап“ очила, веќе ги поминаа прелиминарните истражувања на терен во Рио де Жанеиро и Сао Паоло.

  Се покажало дека на раздалеченост од 40 метри овие очила можат да скенираат околу 400 лица во секунда, притоа споредувајќи 46.000 биометриски точки на човековото лице со информациите од базата на податоци.

  Во случаите на препознавање на лица со криминално минато, црвеното светло, видливо само за полицајците им укажува дека на тие лица треба да им посветат посебно внимание.

  Експертите за безбедност се надеваат дека оваа технологија ќе може да се користи и на јавни собири каде е потребно да се контролира ситуацијата меѓу десетици илјади луѓе.

  Со оглед на тоа дека Рио де Жанеиро во 2014 година го очекува Светското првенство во фудбал, а во 2016 Олимписките игри, полицијата се надева дека технологијата на препознавање до тогаш ќе биде составен дел од полициската опрема.
  whomi
  whomi
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 107
  Поени : 2147551787
  Репутација : 2
  Дата на регистрирање : 2011-03-11
  Местолокација : пред компјутер

  Пристигнуваат „РобоКап“ полицајци Empty Re: Пристигнуваат „РобоКап“ полицајци

  Пишување  whomi on Сре Апр 20, 2011 8:32 pm

  Ах таа технологија Very Happy

   Сега е точно Сре Jул 08, 2020 9:34 am