e-Meтеор

Регистрирај се бесплатно!

e-Meтеор

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Виртуелен земјотрес на Балканот

  МариоМК
  МариоМК
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 150
  Поени : 2147551087
  Репутација : 8
  Дата на регистрирање : 2011-04-15
  Возраст : 25
  Местолокација : По Дома

  Виртуелен земјотрес на Балканот Empty Виртуелен земјотрес на Балканот

  Пишување  МариоМК on Саб Апр 16, 2011 5:10 pm

  Македонија, Хрватска, Босна и Херцеговина и Црна Гора на 30 март ќе ги зафати најголемата природна катастрофа со која сме се сретнале досега. Два виртуелни потреса со максимална јачина од 7,3 степени по Рихтеровата скала и најголемиот цунами ќе го погодат регионот и ќе усмртат десетици илјади лица. До невидената несреќа остануваат нешто повеќе од три дена.

  Иако ова се чини како најцрно можно сценарио на катастрофа, всушност се работи за виртуелна интернет-вежба на Центарот за истражување на универзитетот во Сан Диего.

  Центарот на своите компјутери ќе ја почне симулацијата во која балканската регија на 30 март во 4.02 часот ја погаѓа земјотрес, а потоа и цунами при што ќе загинат повеќе десетици илјади лица. Реално ќе се прикаже и хаотичната состојба по несреќата и значителната материјална штета.

  Целта на вежбата, наречена „Х42 Европа“ е да се утврди моќта на социјалните медиуми, работната мобилизација и користењето на ресурсите на интернет-заедницата за многу акции на ублажување на последиците од катастрофата, од помош на жртвите до информирање на јавноста. Исто така, ќе се следи и протокот на информации и координацијата на активностите од страна на меѓународната заедница во период од 180 виртуелни дена, колку што би требало да трае катастрофата.

  Проектот ќе биде поделен на четири фази: првите 48 часа, 2-15 дена, 30-60 дена - 90-180 дена. На крајот ќе се изработи заклучок во кој ќе бидат изнесени главните научени лекции и коментари на учесниците.

  Сличен проект е изведен во септември 2010 година за подрачјето на јужна Калифорнија. Во него учествуваа над 12.000 луѓе од 79 држави и 90 американски владини, невладини, приватни, општествени и други организации.
  Мистериозен
  Мистериозен
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 253
  Поени : 2147551787
  Репутација : 10019
  Дата на регистрирање : 2011-03-11

  Виртуелен земјотрес на Балканот Empty Re: Виртуелен земјотрес на Балканот

  Пишување  Мистериозен on Саб Апр 16, 2011 8:39 pm

  Не пишувај поминати информации.
  whomi
  whomi
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 107
  Поени : 2147551787
  Репутација : 2
  Дата на регистрирање : 2011-03-11
  Местолокација : пред компјутер

  Виртуелен земјотрес на Балканот Empty Re: Виртуелен земјотрес на Балканот

  Пишување  whomi on Саб Апр 16, 2011 8:40 pm

  Го имав ова читано пред 1-2 недели ако не се лажам, интересно tongue
  Мистериозен
  Мистериозен
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 253
  Поени : 2147551787
  Репутација : 10019
  Дата на регистрирање : 2011-03-11

  Виртуелен земјотрес на Балканот Empty Re: Виртуелен земјотрес на Балканот

  Пишување  Мистериозен on Саб Апр 16, 2011 8:47 pm

  Многу е старо.Пред Исус е информацијата.

  Sponsored content

  Виртуелен земјотрес на Балканот Empty Re: Виртуелен земјотрес на Балканот

  Пишување  Sponsored content


   Сега е точно Сре Jул 08, 2020 9:11 am