e-Meтеор

Регистрирај се бесплатно!

e-Meтеор

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

  Повеќе од 600 загинати во Сирија

  МариоМК
  МариоМК
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 150
  Поени : 2147551087
  Репутација : 8
  Дата на регистрирање : 2011-04-15
  Возраст : 25
  Местолокација : По Дома

  Повеќе од 600 загинати во Сирија Empty Повеќе од 600 загинати во Сирија

  Пишување  МариоМК on Чет Апр 28, 2011 4:07 pm

  Повеќе од 600 загинати во Сирија од почетокот на протестите во земјата

  Каиро/Бејрут, 28 април 2011 (МИА) - Шестотини и седумнаесет Сиријци се убиени од почетокот на антивладините протести во средината на март, соопштија денеска активисти на продемократските демонстрации.

  Имињата на загинатите изнесени од група приврзаници на Курдската партија „Азади“ (Слобода) на Фејсбук, објави Сириската партија за реформи, чие седиште се наоѓа во САД.

  Сириски воен извор ги демантираше тврдењата за дезертерство и раскол во некои армиски единици.

  Членови на опозицијата ја обвинија сириската Влада за смртта на неколку високи воени претставници во изминатите недели, кои според нив биле убиени, а нивните тела искасапени за поука на војниците кои одбиваат да ги извршат наредбите за отворање оган врз демонстрантите.

  Стотици Сиријци денеска ја напуштија земјата и заминаа кон северните области на соседен Либан. Бегалците тврдат дека во пограничниот сириски град Тал Калах започнале жестоки судири.


  _________________
  Повеќе од 600 загинати во Сирија Anigif111
  whomi
  whomi
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 107
  Поени : 2147551787
  Репутација : 2
  Дата на регистрирање : 2011-03-11
  Местолокација : пред компјутер

  Повеќе од 600 загинати во Сирија Empty Re: Повеќе од 600 загинати во Сирија

  Пишување  whomi on Саб Апр 30, 2011 10:29 pm

  бог да ги спростре Very Happy

   Сега е точно Сре Jул 08, 2020 10:33 am