e-Meтеор

Регистрирај се бесплатно!

    Пристигнуваат „РобоКап“ полицајци

    Share
    avatar
    МариоМК
    Aдминистратор
    Aдминистратор

    Број на мислења : 150
    Поени : 2147537227
    Репутација : 8
    Дата на регистрирање : 2011-04-15
    Возраст : 23
    Местолокација : По Дома

    Пристигнуваат „РобоКап“ полицајци

    Пишување  МариоМК on Сре Апр 20, 2011 4:34 pm

    Полицајците во Бразил наскоро со помош на технологијата за препознавање на лица ќе можат да го контролираат криминалот на улиците во големите градови.    Тие ќе делуваат со камери вградени на очилата на полицајците што ќе овозможува лицата на минувачите да ги споредуваат со лицата на криминалците евидентирани во полициската база.

    Тие очила кои самите полицајци ги нарекуваат „РобоКап“ очила, веќе ги поминаа прелиминарните истражувања на терен во Рио де Жанеиро и Сао Паоло.

    Се покажало дека на раздалеченост од 40 метри овие очила можат да скенираат околу 400 лица во секунда, притоа споредувајќи 46.000 биометриски точки на човековото лице со информациите од базата на податоци.

    Во случаите на препознавање на лица со криминално минато, црвеното светло, видливо само за полицајците им укажува дека на тие лица треба да им посветат посебно внимание.

    Експертите за безбедност се надеваат дека оваа технологија ќе може да се користи и на јавни собири каде е потребно да се контролира ситуацијата меѓу десетици илјади луѓе.

    Со оглед на тоа дека Рио де Жанеиро во 2014 година го очекува Светското првенство во фудбал, а во 2016 Олимписките игри, полицијата се надева дека технологијата на препознавање до тогаш ќе биде составен дел од полициската опрема.
    avatar
    whomi
    Aдминистратор
    Aдминистратор

    Број на мислења : 107
    Поени : 2147537927
    Репутација : 2
    Дата на регистрирање : 2011-03-11
    Местолокација : пред компјутер

    Re: Пристигнуваат „РобоКап“ полицајци

    Пишување  whomi on Сре Апр 20, 2011 8:32 pm

    Ах таа технологија Very Happy

      Сега е точно Сре Aвг 15, 2018 6:41 pm