e-Meтеор

Регистрирај се бесплатно!

  Четворица демонстранти загинаа во Сирија

  Share
  avatar
  МариоМК
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 150
  Поени : 2147539687
  Репутација : 8
  Дата на регистрирање : 2011-04-15
  Возраст : 23
  Местолокација : По Дома

  Четворица демонстранти загинаа во Сирија

  Пишување  МариоМК on Вто Апр 19, 2011 8:01 pm

  Најмалку четири лица ги загубиле животите во пукотниците кога сириската полиција утрово започнала да ги растерува демонстрантите во градот Хомс, соопшти неименуван преставник на организацијата за човекови права.

  Полицијата пукала во илјадниците демонстрант во Хомс кои вчера донесоа одлука во знак на протест да седат на улиците додека оставка не поднесе претседателот Башар ал Асад.

  Од друга страна сириските власти соопштија дека „вооружени криминални групи“ во последните 24 часа убиле пет војници и три деца.

  Агенцијата Франс прес наведува дека властите во Сирија од почетокот на масовните протести во земјата, тврдат дека зад демонстрациите стојат „вооружени криминални групи“. Агенцијата потсетува дека во неделата во овој град се убиени 11 противници на сирискиот режим.

  Преставници на организациите за човекови права и други невладини организации во повеќе наврати предупредуваа дека сириските власти вршат силен притисок врз демонстрантите.

  Масовните протести со кои се бара оставка од претседателот Асад и реформи во земјата започнаа на 15 март.
  avatar
  whomi
  Aдминистратор
  Aдминистратор

  Број на мислења : 107
  Поени : 2147540387
  Репутација : 2
  Дата на регистрирање : 2011-03-11
  Местолокација : пред компјутер

  Re: Четворица демонстранти загинаа во Сирија

  Пишување  whomi on Вто Апр 19, 2011 10:23 pm

  World War III Twisted Evil

   Сега е точно Нед Дек 16, 2018 8:09 pm